Hop til hovedindhold
TEMA

Når hænderne arbejder, falder skuldrene ned

Keramik hitter blandt unge i Rudersdal Kommune. På en hverdag fyldt med skole, afleveringer og skærme søger flere unge noget, der går langsommere. Noget, hvor man ikke skal præstere hurtigt — men være til stede. Det finder de i keramik.

Keramik_Trørød

I øjeblikket har Ung i Rudersdal seks keramikhold fordelt mellem Trørødskolen og værkstedet på Mantzius — alle fuldt bookede. I alt 56 unge deltager, og særligt holdet for de ældre unge har venteliste. Interessen er så stor, at pladserne blev taget kort efter tilmeldingen åbnede.

Flere af deltagerne fortæller, at de længe havde ledt efter et sted at gå til keramik, men enten mødte høje priser eller lange ventelister. Da tilbuddet pludselig dukkede op på Lectio, skyndte de sig at melde sig til — og følte sig heldige over at få en plads.

For dem handler det ikke kun om kopper og skåle.
Det handler om ro. Og når man er træt efter en lang dag, er det rart bare at sidde med ler mellem fingrene og koble helt af.

Keramik_Trørød

Keramikken bliver et frirum

Keramikken bliver et frirum: Et sted hvor man både kan fordybe sig og være social på samme tid. De unge beskriver det som afstressende — et sted hvor man kan være sammen uden at skulle noget bestemt, men alligevel skabe noget konkret.

Netop den fordybelse er noget, vi ser et stigende behov for. Mange unge har travle hverdage, og kreative fællesskaber giver en pause fra tempo og præstation, samtidig med at de styrker relationer.

Vi forventer derfor også at udbyde keramik igen i sæson 2026/27, hvor tilmeldingen åbner den 11. juni.

Keramik_Trørød